Workshop și dezbatere „Angajatori, studenți, absolvenți și beneficiari ai sistemului de asistență socială, împreună pentru creșterea performanței academice”

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași, Specializarea Teologie Ortodoxă Asistență Socială, organizează în contextul Zilelor „Universității Alexandru Ioan Cuza” din Iași (21-31 octombrie 2024) un eveniment dedicat studenților și absolvenților facultății noastre, dar în egală măsură beneficiarilor serviciilor sociale și angajatorilor din domeniul socio-educațional și medical.
Titlul manifestării: „Angajatori, studenți, absolvenți și beneficiari ai sistemului de asistență socială, împreună pentru creșterea performanței academice”
Data şi intervalul orar: 24 octombrie (orele 12-14)
Tipul manifestării: workshop și dezbatere
Modul de desfăşurare: întâlnire fizică
Scurtă descriere: Evenimentul va fi prilejuit de necesitatea vitală a sistemului de învățământ universitar, de a exista o colaborare între mediul angajator, viitorii profesioniști și beneficiarii serviciilor sociale. De obicei, nevoile anagatorilor și ale bineficiarilor nu sunt cunoscute de sistemul de învățământ și de cadrele didactice. Workshopul va constitui imaginea unei relații cât de poate de firești dintre cele trei părți, iar mediul academic este obligat să cunoacă realitățile cu care se confruntă cei pentru care studenții se pregătesc zi de zi în facultate, pentru a răspunde exigențelor profesionale ale angajatorilor și pentru a crește calitatea vieții beneficialor acestor instituții.
Locul de desfăşurare: Căminul „Bunavestire” – S2
Moderatorul manifestării: Ilarion Mâță
Parteneri: Mitropolia Moldovei și Bucovinei, DGASPC Iași, Protopopiatul Iași II, Fundația Solidaritate și Speranță(Iași), Asociația Studenților și Absolvenților de Teologie Asistență Socială (Iași), Școala Gimnazială nr. 1 Oituz (Bacău), Asociația Sf. Voievod Ștefan cel Mare – Hârja (Bacău), Asociația „Treime de Arhierei” (Bacău).
Pagina web a manifestării: www.teologie.uaic.ro
Date de contact: Ilarion Mâță, ilarion.mata@uaic.ro