Dizabilități: Abilități și aptitudini

În contextul zilei Internaționale a Persoanei cu dizabilități, studenții Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, specializarea Asistență Socială, îndrumați de Pr. Lect. Dr. Ilarion Mâță, vor să vă descopere soarele din sufletele copiilor cu Sindrom Down, având ca invitat special Asociația Down Activ Moldova din Botoșani.

Când spunem DIZABILITATE, atât cărțile de specialitate, cât și societatea văd minusurile, lipsurile fiziologice prezente la o persoană. Ceea ce în cazul Sindromului Down este greșit… pentru că această modificare genetică care apare la perechea 21 de cromozomi, desemnează un plus – al treilea cromozom!

Pentru a ne arăta recunoștința față de studenții voluntari și tinerii cu Sindrom Down care vor susține două piese de teatru, avem pregătite diplome, pe care am dori să le semnați.