Activități ale studenților de la Asistenta sociala – octombrie 2022

În contextual Zilelor Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Specializarea Asitență Socială, organizează mai multe evenimente care să ofere studenților o perspectivă holistică a pregătirii academice, cunoașterea modelor de bune practici, a specialiștilor în domeniul asistenței sociale și a parteneriatului interinstituțional, pentru performanțe deosebite în viața de student, viitor asistent social.

24 X. 2022

Activitatea 1 : Vizite asistate/ de lucru – Cunoașterea serviciilor sociale și a instituțiilor publice și private –furnizori de servicii sociale din Județul Iași.

Intervalul orar : 10-14

Grup țintă : Studenții Anului I TOAS, și cei interesați.

Obiectiv: cunoașterea instituțiilor publice și private și a rețelei de servicii sociale disponiblile categoriilor vulnerabile din Judetul Iași.

Organizatori: FTO-TOAS- Lect. Dr. Polixenia Petronela Nistor

Parteneri: DGASPC Iasi, CNASR-Sucursala Teritoriala Iași, Arhiepiscopia Iașilor-Biroul de Asistență Socială al Centrului Eparhial Iași, Asociația SATOASI, Centrul de Zi de Asistență și Recuperare Sf Iosif cel Milostiv.

Activitate 2 : Asistentul social, ca profesionist în structura ONG-urilor

Intervalul orar : 16-19

Grup țintă : Anul III  – Specialializarea Teologie Ortodoxă Asistență Socială

Obiective : Conoașterea componentei mediului ONG;

Realizarea parteneriatului public-privat.

Organizator: Facultatea de Teologie Ortodoxă

Parteneri : Asociația Sf. Voievod Ștefan cel Mare – Hârja, Federația Filantropia a Patriarhiei Române, Federația Furnizorilor de Îngrijire pe Termen Lung din România, Crucea Roșie – filiala Bacău, Colegiul Național al Asistenților Sociali din România – filiala Bacău.

Facilitator: Lect. Dr. Pr. Ilarion Mâță

25.X.2022

Activitatea 3 : „Perspective practice și profesionale ale asistenței sociale – vizite la Centrele de zi pentru copiii cu risc de separare de părinți  și Unitatea de îngrijire la domiciliu a persoanelor vârstnice, din cadrul Fundației Solidaritate și Speranță a Arhiepiscopiei Iașilor.

Intervalul orar : 8-10

Grup țintă :  Anul I  – Specialializarea Teologie Ortodoxă Asistență Socială

Obiective : Familiarizarea studenților cu mediul professional din domeniul Asistenței Sociale

Dobândirea de noi cunoștințe referitoare la standardele de calitate din cadrul celor două tipuri de servicii sociale.

Partener : Fundația Solidaritate și Speranță din Arhiepiscopia Iașilor

Colaboratori: asistenții sociali ai acestor servicii sociale, foști absolvenți ai Specializării Asistență socială din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași

Facilitator: Lect. Dr. Pr. Ilarion Mâță

Activitatea 4: Culorile vârstei a treia. Rolul asistentului social în crizele persoanei vârstnice

Asistarea bolnavului în stadiul terminal

Intervalul orar : 12-14

Grup țintă :  Anul I,II, III –  Specialializarea Teologie Ortodoxă Asistență Socială

Obiective : Familiarizarea studenților cu problemele vârstei a III-a

Cunoașterea mai facilă a gerontologiei sociale

Colaborator și invitat: Doamna Atena Gașpar

Parteneri: Asociația AFECT Iași, FAcultatea de Filosofie și Științe Social – Politice Iași

Facilitator: Conf. dr. Carmen Gabriela Lăzăreanu

Activitatea 5Workshop: Etică profesională și transparență legislativă în asisteța socială.

Interval orar: 16-19

Invitați:

Dr. Roxana Necula – Membru al Departamentului de Strategie și Dezvoltare Profesională al CNASR;

Asistent social Ionela Brînză-Abunei, Coordonatorul Centrul de zi Sfântul Iosif cel Milostiv, Președinte al Asociatiei SATOASI;

Moderator: Lect. Dr. Polixenia Petronela Nistor

Parteneri: CNASR-Sucursala Teritorială Iași, Arhiepiscopia Iașilor-Biroul de Asistență Socială al Centrului Eparhial Iași, Asociația SATOASI, Centrul de Zi de Asistență și Recuperare Sf Iosif cel Milostiv,