Decizii exmatriculare mai 2017
Marșul Absolvenților 2017
Anunt inscriere finalizare studii 2017
Lista studenti pentru tabere
Eveniment 'Studiu de caz' la Centrul Resurrectio al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, 22.05.2017
Expozitia Permanenta spiritualitatii noastre in Europa, 15-21.05.2017
Cerc de Spiritualitate Ortodoxa 11.05.2017
MARELE PREMIU PENTRU CORUL BARBATESC AL FACULTATII DE TEOLOGIE ORTODOXA DIN IASI
Pentru cei ce vor sustine Licenta-Disertatia

9th European Symposium on Religious Art Restoration & Conservation, Iasi, 18-20.05.2017

În perioada 18-20 mai 2017 s-a desfășurat la Iași a noua ediție a Simpozionului European de Conservare și Restaurare a Artei Religioase (ESRARC 2017). Această ediție a simpozionului a fost organizată de Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” din Iași, European Journal of Science and Theology în colaborare cu  Facultatea de Teologie Ortodoxă din  Iași. Este un simpozion care a reunit specialiști renumiți din domeniul conservării și restaurării artei religioase, teologi, istorici, artiști și specialiști în marketing și comunicații media din cinci țări: Italia, Spania, Norvegia, Slovacia și România. Tematica dezbaterilor simpozionului a fost următoarea: valori socio-spirituale ale artei religioase, conservarea, restaurarea și investigarea patrimoniului cultural religios și aspecte privind marketingul patrimoniului cultural universal. La ceremonia de închidere a fost acordat premiul „dr. Daniel Mareci”, acordat unor tineri cercetători din Italia și România. Lucrările acestei ediții au fost publicate în volumul intitulat „ESRARC 2017. 9th  European Symposium on Religious Art, Restoration & Conservation. Proceedings book” apărută la editura Kermes din Italia. Ultimele ediții ale simpozionului ESRARC au fost organizate la Florența (Italia), Trnava (Slovacia) și Viterbo (Italia).

esrarc2017_program_site.pdf
Pentru detalii accesati site-ul simpozionului: http://www.ejst.tuiasi.ro/esrarc2017/