CAZARE
ADMITERE SEPTEMBRIE 2017
Sustinerea publica a tezei de doctorat a drd LINGURARU ANA Maria cas BODAI

Seminar de traductologie greacă veche

La Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași a debutat azi Seminarul-simpozion de traductologie greacă veche „Limba greacă veche în scrierile Sf. Părinți ai Bisericii. Principii generale de traductologie”. Evenimentul se va desfășura până pe data de 11 iulie și îi are ca principali invitați pe prof. univ. dr. Venetsiana Astara - profesor al Departamentului de Filologie Greacă Veche în cadrul Universității de Stat „Kapodistrias” din  Atena și pe conf. univ. dr. Adrian Muraru de la Facultatea de Filosofie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, doctor în Filosofie și coordonator al Centrului de Editare şi Traducere „TRADITIO” din cadrul universității ieșene.

Parintele prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași a oferit detalii despre deschiderea oficială a seminarului-simpozion de traductologie: „La facultatea noastră a avut loc astăzi, la ora 10.00, după ce în prealabil a fost oficiată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în capela facultății, deschiderea oficială a Simpozionul de traductologie greacă veche «Limba greacă veche în scrierile Sf. Părinți ai Bisericii. Principii generale de traductologie».. Pe durata a trei zile, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan și la inițiativa și cu efortul depus de către pr. protos. Nathanael Neacșu, invitați din Grecia, ca prof. univ. dr. Venetsiana Astara, o cunoscută doamnă profesor de limbă greacă din cadrul Universității din Atena, precum și profesori și studenți de la  universitatea noastră, dar și din alte zone ale țării, vor discuta despre principiile, dar și despre problemele de traducere din limba greacă a operelor Sfinților Părinți. Consider că acest simpozion este un lucru benefic pentru facultatea și pentru mitropolia noastră, în perspectiva coagulării celor care au preocupări în domeniu. Noi avem, de pildă, dintre studenții și absolvenții noștri, un număr însemnat care au urmat și limbile clasice. Manifestările de acest gen pot constitui un factor de coagulare, pot crea un centru, o ocazie, un prilej, de a-i aduna pe iubitorii de limbi clasice, de limbă greacă în special,  și în general, pe toți iubitorii operelor Sfinților Părinți”.

Detalii pe site http://www.doxologia.ro/educatie/seminar-simpozion-de-traductologie-greaca-veche-la-facultatea-de-teologie-ortodoxa-din-iasi

Seminar de traductologie greacă veche

8-11 iulie 2015

INVITAȚI:

Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA (Profesor al Departamentului de Filologie Greacă Veche în cadrul Universității de Stat ”Kapodistrias” din  Atena)       Conf. univ. dr. ADRIAN MURARU (Conferențiar al Facultății de Filosofie a Universităţii "Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Doctor în Filosofie, Coordonator al Centrului de Editare şi Traducere TRADITIO din cadrul UAIC)

Miercuri 8 Iulie 2015

7.00 Sf. Liturghie ( Capela Facultății de Teologie)

10.00 - 13.30 (Sala Coloanelor)

Curs ținut de Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA: Principii generale de traductologie aplicate la traducerea din greacă veche în limbile moderne.

16. 30 - 17.30  Conf. univ. dr. ADRIAN MURARU: Contextualizarea lingvistică și culturală în traducerile din Sf. Părinți

17. 30- 18.30 Atelier de lucru pe grupe. Analiză pe text - pasaje patristice

18.30 – 19.30  Experiențe personale în actul traducerii - principii generale de traducere, terminologie și alte aspecte pe temă.

Prezintă: pr. Ștefan Zaharescu, Marian Croitoru, Tatiana Petrache, Mihaela Șapovici

Joi 9 Iulie 2015

7.00 Sf. Liturghie ( Capela Facultății de Teologie )

10.00 – 13.30 (Sala Coloanelor)

Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA: Dificultăți tipice de sintaxă: participiul. Cum se redă într-o limbă modernă?

16.30- 18.00  Experiențe personale în actul traducerii - principii generale de traducere, terminologie și alte aspecte pe temă.

Prezintă: Emanuel Dumitru, Ovidiu Sferlea, pr. Iulian Eni, Iuliana Eni, pr. Nectarie Veselin

18.00- 20.00 Atelier de lucru pe grupe. Analiză pe text - pasaje patristice

Vineri 10 Iulie 2015

7.00 Sf. Liturghie (Capela Facultății de Teologie)

10.00 - 13.30 (Sala Coloanelor)

Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA: Dificultăți tipice de sintaxă: infinitivul. Cum se redă într-o limbă modernă?

16.30- 17.30 Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA: Aplicație pe text.

17.30 – 18.30 Experiențe personale în actul traducerii -principii generale de traducere, terminologie și alte aspecte pe temă

Prezintă: Pr. Roger Coresciuc, ierom. Lavrentie Carp, Dora Văetuș, Sora Parascheva Enache, ierom. Nathanael Neacșu

Vineri 10 Iulie 2015

7.00 Sf. Liturghie (Capela Facultății de Teologie)

10.00 - 13.30 (Sala Coloanelor)

16.30- 17.30 Prof. univ. dr. VENETSIANA ASTARA: Aplicație pe text.